Tapu sahipleri dikkat! Bunu yapmayanlar yandı rekor cezası var

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren gelir vergisi beyanname verme süresi 1 Nisan’da doluyor ve bu süreçte kimlerin beyanname vereceği ve kimlerin beyanname muafiyeti olduğu Gelir İdaresi Başkanlığı’nın bilgileri doğrultusunda belirleniyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), bu yıl kira beyannamesi sürecinde kiracıları da içerecek şekilde “kira bildirim formu” uygulamasını başlattı.

Kiracılar, eğer Dijital Vergi Dairesi’ne abonelerse kullanıcı bilgileri ve şifreleriyle sisteme giriş yaparak bu forma erişebilirler; ayrıca e-Devlet şifresiyle de gerekli bilgilere ulaşabilmektedirler.

2023 yılında konutlardan yılda 21 bin lira, iş yerlerinden ise 150 bin liranın üzerinde kira geliri elde eden gayrimenkul sahipleri, Gelir Vergisi ödemek zorunda kalacaklar.

Beyannameler, 1 Mart ile 1 Nisan tarihleri arasında (31 Mart hafta sonuna denk geldiği için) verilebilecek. Gelir İdaresi Başkanlığının ‘gib.gov.tr’ internet adresi üzerinden “hazır beyanname sistemi” doldurulabilecek veya Dijital Vergi Dairesi’nden hazır beyana erişim sağlanabilecek.

Ayrıca, 2023 yılında yıllık 21 bin lira ve altında konut kira geliri elde edenler gelir vergisi ödemeyeceklerken, 2024 yılı için gelir vergisi istisnası tutarı 33 bin lira olarak açıklandı.

2023 yılında belirlenen 550 bin lirayı aşan kazançlara sahip olanlar ve yurt dışında yaşayan vatandaşlar için Gelir Vergisi beyannamelerini zamanında ve eksiksiz şekilde verme zorunluluğu getirilmiştir. Bu kapsamda, beyannamelerin zamanında verilmemesi veya eksik beyan edilmesi durumunda vergi idaresi tarafından özel usulsüzlük cezası uygulanacak, ayrıca vergi borcunun süresinde ödenmemesi halinde ise vergi cezası olarak vergi miktarının bir katı kadar ceza uygulanacaktır.

Vergi ödemeleri, vergi mükellefleri için önemli bir sorumluluktur ve ödemelerin zamanında ve düzgün şekilde yapılması gerekmektedir. Vergi mükellefleri, vergi ödemelerini Dijital Vergi Dairesi veya mobil uygulama aracılığıyla, anlaşmalı bankaların banka kartı/kredi kartı, banka hesabından havale yoluyla veya yabancı ülkelerde faaliyet gösteren bankalara ait kartlarla gerçekleştirebileceği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x