Samsung ve Hyundai Anlaştı: Avrupa’daki Araçlara Samsung İmzası!

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Hyundai, kendi gibi Güney Koreli olan Samsung ile el sıkıştı. Güney Kore menşeili teknoloji üreticisi Samsung’un pil ve elektronik malzeme üreticisi görevi üstlenen Samsung SDI isimli alt şirketi ile oturulan masada yüzler gülerken, 2032 yılına kadar bu iki markayı birlikte anabiliriz. Özellikle de elektrikli otomobil konusunda…

Yapılan anlaşmaya göre 2025’in son çeyreğinde Hyundai’nin Avrupa’da ürettiği elektrikli araçlara can verecek olan Samsung SDI, 2032 yılına kadar da bu birlikteliği sürdürecek.

Anlaşma sadece Avrupa’da, doğal olarak da Macaristan’da üretilen araçları kapsayacak. Samsung SDI Başkanı ve İcra Kuruklu Başkanı Choi Yoon-ho tarafından duyurulan birlikteliğe göre, Hyundai’ye toplamda 500 bin elektrikli araç bataryası teslim edilebilecek.

Samsung SDI Başkanı Choi Yoon-ho konu ile ilgili şunları söyledi:

‘Hyundai ile uzun vadeli ortaklığımızı gelişmiş teknolojilere ve üstün kaliteye sahip bataryalar sağlayarak genişleterek, şirketin küresel pazar liderliğini pekiştirmesine yardımcı olmak için elimizden gelen çabayı göstereceğiz.”

Haziran ayında da masaya oturan Samsung ve Hyundai, yeni nesil araçların çipleri konusunda da anlaşmaya varmıştı. Buna göre Hyundai araçlar, bilgi panelleri de dahil olmak üzere gücünü Samsung’un Exynos Auto V920 işlemcilerinden alacak.

Bu işlemci otonom sürüş desteği sağlıyor, 10 çekirdekten oluşuyor, 8 yüksek çözünürlüklü ekrana güç verebiliyor.

Samsung’un Exynos Auto V920 işlemcisi sadece ekran ve güç tarafında değil, teknik detaylar tarafında da Hyundai kullanıcılarını mutlu edeceğe benziyor

Nitekim işlemci 5G’yi, LPDDR5 RAM’leri ve otomobil dünyası için oldukça önemli kabul edilen ASIL-B’yi (Automotive Safety Integrity Level B) destekliyor. Son olarak da 12 kamera desteği ile 360 derecelik bir görüş açısını sürücüye sunuyor.

Yapılan anlaşmaya göre Samsung cephesi, Hyundai’ye “P6” olarak isimlendirilen altıncı nesil prizmatik bataryalar tedarik edecek. P6 bataryalar enerji yoğunluğunu maksimuma çıkartan yüzde 91 nikel-yüksek NCA katot ve markanın tescilli silikon bazlı anot özelliğine sahip.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x