İlaç fiyatlarında kur güncellemesi

HANDE ATILGAN Ankara – Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Kararda Değişiklik öngören Cumhurbaşkanı Kararı, dün Resmi Gazete’de yayınlandı. İlaç fiyatlamasında kullanılan euro kur sabiti, yüzde 25’lik artışla, 14,03 TL’den 17,55 TL’ye çıkarıldı. Bu düzenlemeye paralel olarak en uzun süredir kullanılan ve en yaygın ilaçların dahil olduğu “fiyat korumalı ürünler”de karlılık sınırına temel olan değerler de revize edildi. Böylece fiyatlarındaki artışın vatandaşa yansıması engellenen ürün grubu da genişlemiş oldu. Karar 25 Aralık itibarıyla yürürlüğe girecek.

Anında müdahale

Düzenlemede ayrıca, “sağlık hizmet sunumunu sağlamak üzere toplumun tamamının veya belli kesimlerinin normal hayat faaliyetlerini etkileyen ve etkileyeceği öngörülen tedarik problemleri” yaşanması halinde, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) daveti üzerine Sağlık Bakanlığı Fiyat Değerlendirme Komisyonu’nun toplanarak resen karar alabilmesine de imkan tanındı. Komisyon, üç ayda bir olağan, gerektiği hâllerde Sağlık Bakanlığının daveti üzerine olağanüstü toplanarak ilaç fiyatlarını değerlendiriyordu.

Kararla, ilaç satışında eczane ve depoların elde edeceği kar oranının belirlendiği İlaç Fiyat Kararnamesi (İFK) de güncellendi. Eczacıların kar payları sabit kalırken, depolar için değişiklik, 10 TL’ye kadar olan ilaçlar ve 10-50 TL arasındaki ilaçlar için özel olarak belirlenen kar oranlarının kaldırılması oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x