İktidarın İsrail’le ilişkisini eleştirmişti: O imam açığa alındı!

Dünyadan gelen ateşkes çağrılarına rağmen İsrail, Gazze’ye yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Türkiye’de ise bir yandan İsrail boykot edilirken, diğer yandan iki ülke arasındaki ticaret devam ediyor. Türkiye’nin Gazze’ye saldıran İsrail ile ticari ilişkisini sürdürmesi de tepkilerin odağında.

Son olarak Bitlis Tatvan Cami imamı Mesut Adabağlı sosyal medyaya yansıyan görüntülerinde, söz konusu durumu şu şekilde eleştirmişti: 

“Bizi idare edenlere ‘uyanın’ demek zorundasınız Müslümanlar. Vallahi siz siyasetçilerinizi hangi partiden olursanız olun. Siyasetçilerinizi gördüğünüzde ‘Allah’tan korkmuyor musunuz?, Müslümanlığınızı mı yitirdiniz? İnsanlarımıza ne oldu? Neden kalkmıyorsunuz ayağa? Neden ordularınızı sürmüyorsunuz? Neden bu kefere yardımları kesmiyorsunuz?’ diye söylemezsek hesap veremeyiz vallahi.

O suçun ortağı oluruz vallahi. Öyle sadece Amerika’yı İsrail’i suçlamak ucuzculuktur. Yerli ve yabancı bütün işbirlikçilerini, kayinleri, kafirleri, münafıklıkları, müşrikleri, fasıkları, Müslüman olduğu halde korkakları, zavallıları, bütün suç ortaklarını konuşmak zorundayız sevgili Müslümanlar. Bugün uyanmayacağız.”

DOĞRULADILAR

Adabağlı’nın bu konuşmasının ardından, “hutbe dışına çıktığı” gerekçesiyle açığa alındığı iddia edildi. Cumhuriyet, iddiayı Bitlis Müftülüğü’ne sordu. Müftülük yetkilisi, Adabağlı’nın açığa alındığını doğrularken gerekçeye ilişkin bilgi vermekten kaçındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x